Emeğin Gündemi

Emek örgütlerine ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar durdurulmalıdır!

Basına ve kamuoyuna,Emek örgütlerine ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar durdurulmalıdır!Türk Tabipleri Birliği yönetimine karşı yapılan operasyon ve açılan soruşturma, örgütlenme ve ifade özgürlüğüne karşı açık bir saldırıdır.

AKBANK’ta greve ‘istikrar’ engeli!

Bakanlar Kurulu kararıyla, Akbank Türk Anonim Şirketi (T.A.Ş) Genel Müdürlüğü ve bağlı iş yerlerinde Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) tarafından alınan grev kararı 60 gün ertelendi.

AKBANK’ta grev ilanı asıldı!

Bankacılık iş kolunda 12 Eylül 1980’den bu yana ilk kez grev ilan edildi. BANKSİS sendikası, örgütlü olduğu Akbank’ta grev kararını bugün ilan etti. Grev ilanları Akbank şubelerine asıldı.

HALKBANK Unvanda Yükselme Sınavı itiraz dilekçesi örneği

11 Şubat’ta yapılan Halkbank personeli Unvanda Yükselme Sınavı’nda gözetmen hataları ve usulsüzlükler yaşandığını tespit eden sendikamız, sınava itiraz etmek isteyen çalışanlara destek vermek üzere dilekçe örnekleri hazırlamıştır.BANK-SEN Hukuk Dairesi tarafından hazırlanan dilekçelerin ilki “Eğitim Daire Başkanlığı”, diğeri “İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı” adreslerine gönderilmelidir. Kurumsal e-posta adresinden yapılacak bu yazışmalarda amirlerin CC’ye eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Karda çalışmaktan kaçınma hakkı!

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) üyesi Doç. Dr. Emre Gürcanlı yazdı:Karda zar zor evinize gittiğiniz, bir baktınız yiyecek bir şey yok. Neyse internetten veya telefonla hemen yemek siparişi vereyim dediniz, bu havada biraz geç gelir ama olsun, verelim siparişi gitsin geç de olsa karnımız doysa yeter. Çoğumuz farkında dahi olmadan bunu yapmışızdır ama biraz düşününce… Twitter’da çok fazla paylaşılan ve beğenilen bir mesajı belki siz de görmüşsünüzdür “4×4 araçlar yolda zar zor ilerlerken, dandik motorla yemek siparişi yetiştiren emekçiler var. Sipariş verene de ayıp, gönderen işverene de!

Yargıtay’dan fazla mesai kararı

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, ücreti verilmiş olsa bile 270 saatten fazla yapılan çalışma halinde iş sözleşmesini tek taraflı sonlandıran işçiye, kıdem tazminatının ödeneceğine hükmetti. Avukat Önder Özer, “Bu karar emsal olacak. 270 saatin üzerinde fazla çalışmalar, işçi lehine tek taraflı fesih sebebi olacak. Kıdem tazminatı alarak işten çıkmasını sağlayacaktır” dedi.

Aziz Çelik yazdı: “Asgari ücret bal gibi vergi dışı olur”

Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması bal gibi mümkün. Yapılacak iş çok basit: Bakanlar Kurulu’nun ‘AGİ tutarını asgari ücretin brüt tutarına kadar yükseltme’ yetkisini kullanması…

ITUC: 2016 emekçilerin kara yılı

Konfederasyonumuz DİSK dahil olmak üzere, Türkiye’deki birçok işçi ve memur konfederasyonunun da üyesi olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) “2016 İnsan Hakları ve Sendikal Haklar Raporu” işçi haklarının dünyanın her yerinde zayıfladığını ortaya koydu. Rapora göre “ifade ve toplanma özgürlüğüne” yönelik kısıtlamalar yüzde 22 arttı. Raporda Türkiye’nin de çalışanlar için en kötü 10 ülke sıralamasında yer aldığına dikkat çekildi.

Batık kredilerde yüzde 35 artış!

Ekimde ‘batık’ olarak adlandırılan tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı yüzde 3.2’ye yükselirken kredi kartında oran yüzde 10’a yaklaştı.

Halkın hesabı TÜİK’e uymuyor

SEMİH GÜVENsemihguven@birgun.net@semihguvennHükümet, Türkiye ekonomisinde yaşanan daralmayı yurttaştan gizlemek için her türlü yola başvuruyor. Bu konuda en kullanışlı aracı ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oluşturuyor. Enflasyondan işsizliğe ve ekonomik büyümeye kadar açıklanan rakamlar, çarkların durma noktasına geldiği Türkiye’de alım gücü hızla düşen yurttaşlar tarafından kuşkuyla karşılanıyor.

Terör kurbanı olmak sınıfsaldır!

Hepsinin ismi önemli. Hiçbir isim unutulmamalı. Sayıları 44 olmuş, 33’ü polis, 11’i sivil.Hiçbiri zengin çocuğu değil, hiçbirinin altında lüks cipi yok. Hiçbirinin koruması, patlamaya karşı korumalı arabası yok.Çoğu kez görev başındayken, nöbet tutarken, tezgahta çalışırken, bir ekmek fırınında, direksiyonun başında veya işinden evine evinden işine giderken öldürülüyor.

Herkes gözünü işsizlik fonuna dikti

102.9 milyar liraya ulaşan işsizlik sigortası fonunu hükümet ekonomik pakette her derde çare olarak sunarken işveren ve esnaf da sıraya girdi.

TÜİK: Ekonomi yüzde 1,8 küçüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyüme verisini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,8 küçüldü. Bu yılın birinci ve ikinci çeyrek büyüme oranları ise yüzde 4.5 olarak açıklanmıştı.

Teslim olmayacağız mitingi Kartal Meydanı’nda yapıldı

Birleşik Haziran Hareketi ve İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla dün Kartal’da “Teslim Olmayacağız” mitingi yapıldı. Farklı siyasetlerden binlerce kişinin katıldığı mitingde “Teslim olmayacağız”, “Tecavüz meşrulaştırılamaz”, “Demokratik siyaset engellenemez”, “Laiklik kazanacak”, “Baskısız, savaşsız, OHAL’siz, tecavüzsüz Cumhuriyet” yazılı dövizler taşındı. Konuşmacılar birlikte demokrasi mücadelesi çağrısı yaptı.

İZBAN’da grev devam ediyor

İZBAN grevi 7. gününde devam ediyor. Sendika ile İZBAN yönetimi arasında yapılan son görüşmede anlaşma sağlanamadı, işçiler ‘greve devam’ dedi.(Metehan Ud – Evrensel)