AKBANK’ta grev ilanı asıldı!

Etiket EtiketA Etiket2
Bankacılık iş kolunda 12 Eylül 1980’den bu yana ilk kez grev ilan edildi. BANKSİS sendikası, örgütlü olduğu Akbank’ta grev kararını bugün ilan etti. Grev ilanları Akbank şubelerine asıldı.

Türkiye’de bankacılık iş kolu adına tarihi bir an yaşanıyor. Akbank’ta örgütlü olan bağımsız sendika BANKSİS, grev ilan etti. Grev ilanı bu sabahtan itibaren tüm Akbank şubelerinin camlarına asıldı. Akbank işvereninin uzlaşmaya yanaşmaması halinde yaklaşık 14 bin Akbank çalışanı kısa bir süre sonra greve gidecek.
Sabahın erken saatlerinden itibaren Akbank şubelerine gelenler ve önünden geçenler Türkiye’de pek de alışılmadık bir görüntü ile karşılaştılar. Akbank’ın camlarında “Grev İlanı”asılıydı. Banksis, 2015 yılında tamamlanması gereken ancak, işverenin bir türlü uzlaşmadığı toplu iş sözleşmeleri nedeniyle grev kararı aldığını açıkladı.
Grev ilanı Türkiye’nin her köşesindeki Akbank şubelerine asıldı.
Banksis Sendikası Genel Başkanı Semih Özen,”Bugün tarihi kararımızı ilan ediyoruz. Bugün Banksis ve Akbank kadar çalışma hayatımız için de bir millattır.” dedi.

Grev kararının asılmasının ardından BANKSİS Genel Başkanı Semih Özen imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Gerçeklerin kamuoyunda paylaşılması hepimizin beklediği gibi doğal olarak bir rahatsızlık yaratmıştır. Burada anlaşılmayan BANKSİS’in yanıltıcı ve gerçek dışı bilgi verdiği, hatta bir adım daha da ileri gidilerek Türk Bankacılık Sektörünün hedef alındığıdır.

Bunu söyleyenler BANKSİS’in ilanını bir kez daha okumalıdırlar.

Bizler yaşadıklarımızı ve gerçekleri anlatıyoruz .

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı raporları ve T.C. Bağımsız Mahkemelerince kanıtlanan binlerce çalışanın işten atıldığı mı yanıltıcı ve gerçek dışı?

Akbank’ın karını çalışanları sayesinde enflasyonun altı katı arttırdığı rakamsal gerçeği mi yanıltıcı ve gerçek dışı?

Toplu sözleşmemizin önemli parasal ve sosyal hakları konularında olumlu bir yaklaşımda bulunuldu da biz mi farkında değiliz, biz mi yanıltıcı ve gerçek dışı bilgi veriyoruz.

2014 yılında başlayan ve bugüne kadar her türlü yol ve yöntem kullanılarak BANKSİS’ten zorla istifa ettirilen 6151 Akbank çalışanının T.C. Çalışma Bakanlığındaki resmi kayıtları da mı yanıltıcı veya gerçek dışı?

EVET, hepimizin çok iyi bildiği gibi BANKSİS’in ilanı tümüyle gerçekleri anlatıyor. Öyle Türk Bankacılık Sektörünün güvenini ve itibarını değil, çalıştığı kurumu sektörün en tepesine yücelten Akbank çalışanlarının iş güvencesi ve yaşama hakkını hedefliyor. Bu gerçeği net ve açık olarak Akbank çalışanları da tüm Kamuoyu da çok iyi biliyor.

Hiç kimse Akbank çalışanının yaşadıklarını inkar edip, bilincini sınamasın.

BANKSİS 13800 Akbank çalışanının hakkını ve hukukunu savunuyor.

Bunu her türlü zeminde sonuna kadar savunmaya devam edecektir.”